Plokštiniai, plokštuminiai pamatai

Sausis 7, 2021

 Bet koks pastatas turi pamatus. Pamatai perduoda ir paskirsto pastato apkrovas į gruntą. Kuo sklype tvirtesnis gruntas, tuo mažiau technikos ir medžiagų sąnaudų reikia įrenginėjant pamatus. Pagrindinė iš pamatų reikalaujama savybė yra tvirtumas, stabilumas. Didinant ilgaamžiškumo ir komforto kokybę gyvenamuosiuose pastatuose, pamatai privalo ne tik būti tvirti bet ir sausi bei apšiltinti. Pamatų pagal savo konstrukciją sutinkamų gyvenamuosiuose pastatuose yra keletą tipų tad apžvelkime.

Poliniai pamatai

  Poliniai  arba gręžtiniai pamatai, plačiai paplitę nuo individualių namų statybos iki polinių pamatų pramoniniams ir visuomeniniams pastatams, t.y. sandėliai , fermos, prekybos ir logistikos centrai, autoservisai, gamyklos . Tai yra geras pasirinkimas molinguose ir šlapiuose gruntuose individualiems ar pramoniniams pastatams  kuriems nėra keliami dideli drėgmes(hidroizoliacijos) ar šilumos išsaugojimo reikalavimai, bei  nereikalingas rūsys.

 Žemės grąžto pagalba daromos skylės polių vietose  kas 1,5-2m priklausomai nuo pamatų projekto, įleidžiama armatūra bei užpilama betonu , veliau poliai apjungiami  gelžbetonine monolitine sija dar kitaip vadinamu rostverku.  Jei tvirtas gruntas poliams yra giliai, didėja medžiagų ir technikos sąnaudos , bei reikalinga didesnė technika atlikti tokios apimties darbus. Jei sklype vyrauja smėliniai ar žvyro gruntai arba aukštas gruntinio vandens lygis reikalingas apsauginis vamzdis , kuris apsaugo polio vietą nuo puraus grunto ar vandens patekimo . Per  metalinį vamzdį  išgręžiama skylė ir/arba sukalamas metalinis vamzdis, į kurį įleidžiamas armatūros karkasas, polio vieta užpildant betonu  ištraukiamas  metalinis vamzdis , ši technologija vadinasi CFA (Continuous Flight Auger). Kaltiniai poliai naudojami kai gruntas sklype yra vandeningas ir nestabilus, o tvirtas pagrindas yra giliai.

  Gyvenamiesiems pastatams polinių pamatų kaina atrodo sąlyginai nedidelė jei  gruntas tvirtas ir yra negiliai, pamatai nešiltinami ir nehidroizoliuojami  kadangi išliejamas tik gelžbetonis atremti pastato sienas. Jei tvirtas gruntas yra giliai 4-7 m  ženkliai didėja sąnaudos medžiagoms ir technikai ir  nereiktų  pamiršti kad polių vietose visada išlieka šilumos tiltai. Papildomai apšiltinus ir apsaugojus pamatus nuo šalčio ir drėgmės pamatai  tampa ypač geru pasirinkimu statantiems įvairių konstrukcijų individualius namus.

Plokštuminiai pamatai

 Populiarėjantys plokštuminiai pamatai ypač aktualūs šiomis dienomis , nes dėl savo konstrukcijos kuri neturi šilumos tiltų su mažiausiomis šiltinimo medžiagų sąnaudomis lengvai pasiekiama  A++ energetiniai klasei reikalinga šiluminė varža.

 Jei poliniams pamatams tvirtas gruntas randamas gilesniuose grunto sluoksniuose tam kad atremti polius, tai plokštuminiams pamatams tvirtas pagrindas sukuriamas dirbtinai trambuojant žvyrą ar skaldą  visu būsimo pastato plotu, tokiu būdu įrengiami keliai kuriais kasdien važinėjame.  Išlygintame ir trambuotame  pagrindo plote klojamas drėgmės neįgeriantis  polistirolas, montuojama armatūra, liejamas betonas.  Plokštuminiame pamate galima sumontuoti įvairią inžineriją, nuo kanalizacijos, vandentiekio išvedžiojimo , šildomų grindų iki elektros taškų ir centrinio dulkių siurblio sumontavimo. Iš betonuotas pagrindo lygumas atitinka esamus kokybės reikalavimus, ant kurio galima klijuoti plyteles, parketą ar kitą dangą.

  Plokštuminiams pamatams nėra tinkamas daug  organikos ar durpių  turintis gruntas , prieš įrenginėjant plokštuminius pamatu gali tekti visą jį iškasti . Jei sluoksnis nedidelis galima sukeisti jį žvyru. Jei organinio grunto ypatingai daug, gali tekti įrenginėti  kitos rūšies pamatus.

   Ant plokštuminių pamatų  gali būti mūrijami silikato, keraminiai  ar dujų silikato blokeliai, ar statomi karkasiniai namai kuriuose monolitinė pamatų plokštė tarnauja kaip termo masė kaupianti ir atiduodanti šilumą.  Dėl savo plokščios konstrukcijos plokštuminius pamatus lengviausia apšiltinti bei hidroizoliuoti, kas sukuria šiltas ir komfortiškas gyvenimo sąlygas.Tad tai geriausias pasirinkimas norintiems turėti šiltus namus.

Juostiniai pamatai

  Juostiniai pamatai dar visai neseniai buvo plačiai paplitę, dėl savo universalumo  kai montuojant pamatus , pamatų konstrukcija  išnaudojama  papildomoms patalpoms ar rūsiui įrengti. Diegiant naujoves , ir keičiantis daugumos žmonių gyvenimo būdui , rūsys pasidarė nereikalingas. Tad ir juostinių pamatų populiarumas mažėja. Juostiniai pamatai montuojami kai laikantysis sluoksnis yra negiliai.

Juostiniai pamatai būna monolitiniai arba surenkami. Juostiniams pamatams dažniausiai kasama tranšėja laikančioms pastato sienom arba pamatų duobė priklausomai nuo to jei namas planuojamas su rūsiu. Po laikančiomis sienomis montuojama papėdė ant kurios montuojami pamatų blokai arba klojiniai. Išliejus ar sumontavus pamatus reiktų pasirūpinti hidroizoliacija ir apšiltinimu, jei aukšti gruntiniai vandenys būtinas drenažas

Juostinių pamatų įrengimas  daug medžiagų ir darbo sąnaudų reikalaujantis pamatų įrengimas.  Didelis gelžbetonių pamatų paviršius  reikalauja didesnio kiekio apsaugos priemonių nuo žalingo grunto poveikio t.y. hidroizoliacijos bei apšiltinimo. Jei virš rūsio planuojamos gyvenamosioms patalpos atitinkamai horizontaliai reikės pasirūpinti grindų apšiltinimu.  Atitinkamai tai įtakoja ir pamatų įrengimo kainą.

Jei planuojamame pastate dėl savo paskirties rūsys yra būtinas, tai  vienintelis pamatų tipas tinkantis  tokioms funkcijoms atlikti.

   Nėra vienų pamatų tipo kuris tiktų visiems pastatams.  Atsižvelgiant į grunto sąlygas  ir pastato svorį, bei keliamus tikslus pastatui,  konkretų pamatų tipą parenka konstruktorius. Išskirtiniais atvejais kaip kad daugiabučių statyboje ar labai aukštų pastatų statyboje  visi šie pamatų tipai kombinuojami tarpusavyje.